​İran ABŞ-ın İraqdakı bazasını vurdu: Ancaq əsas qorxu bu deyil – İrfan Sapmaz Vaşinqtondan “Yeni Müsavat” üçün yazdı

Baxış sayı: 
56
2  
0  

 
 
 
ABŞ-dan, Vaşinqtondan Türkiyənin önəmli media quruluşları üçün yazılar yazan tanınmış jurnalist İrfan Sapmaz bundan sonra “Yeni Müsavat” üçün də məqalələr yazacaq. Onun Vaşinqtondan qeydlərini “Yeni Müsavat” Anadolu türkcəsində, orijinalda oxucularına çatdıracaq.
 
Musavat.com İrfan Sapmazın “Yeni Müsavat”ın redaksiyasına göndərdiyi məqaləni diqqətinizə çatdırır:
 
*****
 
İRAN SALDIRISININ ARDINDAN ŞİMDİ ABD SİBER SALDIRILARI TARTIŞIYOR VE KORKUYOR
 
-Dünya ABD Başkanı Donald Trump’ın İranlı General Kasım Süleymani’ye yönelik suikast girişiminin ardından, İran’ın ABD’nin Irak’taki üslerine yönelik saldırılarına kilitlenirken, ABD içerisinde şimdi esas korku yerini siber saldırılara bıraktı.
 
-ABD’nin önde gelen gazetelerinden USA Today İran’ın veya bir başka ülkenin veya ABD içerisindeki bir takım güçlerin ABD’de siber saldırılar gerçekleştirilmesinden büyük endişe duyulduğuna dikkat çekmek için ilginç bir haber çalışmasını gündeme taşıdı.
 
*****
 
Dünya önce İran destekli Haşdi Şabi birliklerinin desteğindeki güçler tarafından ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine yönelik saldırıları dehşetle izledi. Ardından Irak'ın başkenti Bağdat'ta havaalanına düzenlenen füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürüldü. Ve İran ABD’ye karşı misillemede gecikmedi Irak’taki üslerini vurdu.
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’dan önceki gün yaptığı kısa konuşma ile olası bir misillemenin gelmeyeceği öğrenilince dünya rahat bir nefes aldı.
 
Ancak, Amerikan halkı şimdi İran askeri saldırılarından öte siber saldırı korkusu yaşıyor. Amerikan medyası ve halkı ülkenin her türlü teknolojik alt yapılarına yönelik saldırıları beklerken, ülkenin önde gelen gazetelerinden USA Today gazetesi dünyanın herhangi bir yerinden Amerikan halkının günlük hayatını çok ciddi şekilde etkileyebilecek siber saldırıların gerçekleştirilebileceğini test etti.
 
BİR JEEP OTOBANDA GİDERKEN UZAKTAN ELE GEÇİRİLDİ
 
Haberin başlığı “ Dünyanın öbür tarafındaki insanlar aracınızı ele geçirebilir .” Ve haber devam ediyor.
 
“Sıradan insanların araçlarının siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi tehdidi gerçek.”
 
Habere göre, Dünyanın diğer tarafındaki bilgisayar korsanları sürüş sırasında navigasyon sisteminizi kilitleyebilir, frenlerinizi kesebilir, direksiyonunuzu bozabilir veya aracın uzaktan kontrolünü ele geçirebilir. Hackerların yakın olması gerekmez; tüm ihtiyaçları internet bağlantısı kadar basit bir şey. Arabalar yoğun bir şekilde internete bağlandı. Bunlar aslında tekerlekli bilgisayarlardır.
 
Detroit, Almanya, Fransa, Çin ve Japonya'daki otomobil üreticileri, navigasyon yardımı ve çok daha fazlasını sağlamak için küresel internete bağlı özel otomobil, kamyon gibi bir çok araçların teknoloji korumasının sağlanması için çok ciddi şekilde çalışıyor.
 
Uzmanlar “Tüm dünyada siber güvenlik bilinci arttı. ABD ve İran arasında mevcut bir siber savaş olduğu bir sır değil " derken bu tehdidin küçümsenemeyeceğine dikkat çekiyor.
 
Haberde ABD’deki otomotiv pazarında müşterilerin bu korkularını ifade ettikleri ve bundan ciddi endişeler duyduğu da dile getirilirken “İnternete bağlı bir araç kullanıyorsanız, mevcut araçların güvenlik durumu 1980'lerde bilgisayarlarla hemen hemen aynı. Ve araba üreticilerinin bunun için endişelenmesinin nedeni araç küresel internetin bir parçası. Tüm dünyadaki herhangi bir araca ulaşabilirsiniz.”
 
ABD’DE ULUSAL RİSK
 
USA Today gazetesi muhabirleri esas riskin kişisel olmaktan çok tüm ülkenin ulaşım sistemini sakatlayabilecek araç filoları için olduğunu yazıyor. Ve ABD’de enerji şirketlerinin yerlerinin İran’la gerginlik karşısında yüksek alarma geçtiği haber veriliyor. Ve böylesi bir durumun ise ulusal bir risk olacağı anlatılıyor.
 
ABD İç Güvenlik Bakanlığı bu hafta, uluslararası çatışmanın “ülkeye karşı siber ve fiziksel saldırılara ve aynı zamanda ABD'nin yurtdışı hedeflerine ve çıkarlarına karşı terör gruplarının yıkıcı siber saldırılarına yol açabileceği” konusunda uyarıda bulundu.
 
Uzmanların “Geçmişte, belirli bir kişiye veya araca saldırı yapmak için, hedefi tanımlamak için yerdeki bir kişiye veya bir izleme cihazına ihtiyacınız vardı. Bugün, bağlantı çağında, bilgisayar korsanları yerini bulmak ve daha sonra bir saldırı gerçekleştirmek için bir araca uzaktan nüfuz edebilirler” sözlerine yer veren gazete , FBI'dan 2017'de emekli olan bir siber güvenlik uzmanı Holly Hubert ile röportaj yapmış.
 
Hubert “Otomobiller şu anda bilgisayarlar tarafından çalıştırıldığından, güvenlik açıkları diğer bilgisayarlarda olduğu gibi yamalı ve hafifletilebilir. Otomotiv şirketleri hatalı kod için azaltma stratejisi bulmaya çalışıyor. İnanılmaz bir şekilde, otomotiv endüstrisindeki rakipler değerli bilgileri birbirleri ile paylaşıyor ve bu kamu güvenliği konusunda birlikte hareket ediyorlar. “
 
“Kötü adamlar bu bilgiyi her zaman paylaşıyorlar. Eğer iyi adamlar bilgiyi paylaşmıyorlarsa, isabet alacaklar. ”Diyor siber güvenlik stratejileri konusunda uzmanlaşmış kâr amacı gütmeyen Otomotiv Bilgi Paylaşımı ve Analiz Merkezi (Auto-ISAC) Genel Müdürü Faye Francy şöyle devam ediyor.
 
“Otomobil üreticileri gittikçe, bu siber saldırıları daha da ciddiye alıyorlar. Yeni doğmakta olan bir alandayız ve öğrenmemiz gereken daha çok şey var. Bu alanda bir sürü adım attık ancak yapılacak çok şey var. “
Gazete İran ve ABD çatışmasının dünya gündemine oturması ile birlikte siber saldırılara yönelik çalışmaların daha önce test edildiğine de dikkat çekerken, Fiat Chrysler’ın bir çalışmasını da gündeme getirmiş.
 
2015 yılında bir Hacker tarafından Jeep’in nasıl hacklediği ve ön cam sileceklerinin bilgisayar sistemini ve radyonun nasıl kontrol edilği, ardından araç bir muhabir tarafından sürülürken şanzımanın gücünün nasıl kesildiği gözler önüne serilmiş. Haber çalışması tamamı kayıt altına alınmış.
 
 
 
Bir araba nasıl bilgisayarlardan uzaktan kontrol altına alınıyor gösteriliyor. Aracın kornası bilgisayardan kontrol ediliyor ve sürekli çalıyor. Veya müzik sürekli olarak çaldırılıyor. Direksiyon kontrol altına alınıyor ve sürücünün kontrolünden tamamı ile çıkıyor. Aracın hızlanması veya yavaşlaması tamamı ile uzaktan kontrol ediliyor.
 
Direksiyondaki kişi ise büyük bir korku ile otobanda olduğunu belirterek ona göre aracın kontrol edilmesini istiyor ve endişeleniyor. Bilgisayar başında bulunan kişiler ile direksiyondaki kişi arasında ise tabi ki bir telefon bağlantısı var ve olası kazaların önüne geçilmesi için her türlü tedbir alınmış. Aracın kapıları anında kilitlenebiliyor veya açılabilir. Yani araç tamamı ile sürücünün kontrolünden çıkartılabiliyor.
 
İrfan Sapmaz
ABD, Washington
(Yeni Musavat)

Загрузка...
Загрузка...